جلسه بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی واحدهای صنعتی و تولیدی استان خراسان جنوبی با حضور رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند، مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی استان و همچنین مدیرکل و معاون حسابرسی مالیاتی استان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند برگزار گردید.

در این جلسه مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی به بیان مسائل و مشکلات بخش تولید مانند کمبود امکانات زیرساختی، واردات بی رویه و قاچاق و همچنین برخی قوانین سخت گیرانه مالیاتی در استان خراسان جنوبی پرداخته و بر بازنگری در قوانین و دستورالعملهای مالیاتی جهت حمایت از بخشهای تولیدی و اقتصادی استان کم برخوردار خراسان جنوبی تأکید نمودند.

در ادامه آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی ضمن تقدیر و تشکر از فعالان اقتصادی گفت: صنعت گران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، مجاهدان و ایثارگران جبهه اقتصادی کشور هستند و ما وظیفه داریم جهت حمایت از این عزیزان و محقق نمودن فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در سال رونق تولید و همچنین برنامه های تعیین شده در اصل 44 قانون اساسی از کلیه امکانات و پتانسیلها و ظرفیتهای قانونی استفاده نماییم.

ایشان ادامه داد: در شرایط کنونی مسائل و مشکلات مختلفی برای واحدهای تولیدی و اقتصادی بوجود آمده است و هدف سازمان امور مالیاتی کشور ادامه چرخه تولید و فعالیتهای اقتصادی است، نه تعطیلی آنها. به همین منظور، سهم تعیین شده درآمدهای مالیاتی استان خراسان جنوبی بیست و هفت صدم درصد تعیین شده و با توجه به برنامه های پیاده شده سازمان امور مالیاتی کشور، حدود 80 درصد مشاغل استان از پرداخت مالیات معاف هستند، معافیت موضوع ماده 132 قانون مالیاتهای مستقیم جهت کلیه شرکتهای خصوصی مشمول اعمال شده است و تا پایان مهرماه سال جاری فرصت بخشودگی 100 درصد جرایم قابل بخشش فعالان محترم اقتصادی فراهم شده است.

آقای نباتی درخصوص تأکید سازمان امور مالیاتی کشور بر شفاف سازی فعالیتها و اقدامات گفت: کلیه بخشنامه ها، قوانین و دستورالعملهای سازمان امور مالیاتی کشور هم در سایت سازمان جهت دسترسی عموم قرار دارد و هم اداره کل امور مالیاتی استان در اسرع وقت آن را چه از طریق رسانه ها و چه از طریق مکاتبات رسمی با واحدها و ادارات مربوطه اطلاع رسانی می نماید. لذا ما نیز از کلیه فعالان اقتصادی انتظار داریم با شفاف سازی مبادلات اقتصادی و همچنین انجام تکالیف قانونی در مواعد مقرر به پیاده سازی اهداف بنیادین نظام مالیاتی کشور که مهم ترین آنها شفاف سازی و سالم سازی فعالیتهای اقتصادی، برقراری عدالت مالیاتی و برخورد با هرگونه فرار مالیاتی است، ادارات امور مالیاتی را یاری رسانند. مردم خراسان جنوبی بسیار شریف و فعالان اقتصادی آن در انجام تکالیف قانونی بسیار مقید هستند و ایجاد این فضای اعتماد و تعامل بین ادارات امور مالیاتی و مؤدیان مالیاتی یک افتخار است.

آقای نباتی در پایان یادآور شد: در شرایط کنونی مهم ترین و پایدارترین درآمد کشور، درآمدهای مالیاتی است و در حال حاضر حدود 90 درصد درآمدهای استان از محل درآمدهای مالیاتی تأمین می شود. لذا امیدواریم بتوانیم با شناسایی فرارهای مالیاتی و منابع درآمدی جدید بدون هیچ گونه فشار بر فعالیتهای اقتصادی سالم، جهت توسعه خدمات به مردم شریف استان مالیات حقه را وصول نماییم.