آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی در جلسه طرح جامع به منظور بررسی وضعیت ثبت نام سامانه فروش صاحبان محترم حِرَف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی، ضمن تشکر از زحمات ایشان در استان خراسان جنوبی با توجه به محرومیتهای خاص استان گفت: نظر به پیگیری بسیاری از صاحبان محترم حِرَف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی به منظور ثبت ‌نام در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش، به استحضار می‌رساند مهلت ثبت‌ نام تا تاریخ 31/05/1398 تمدید شد. لذا کلیه صاحبان حرف و مشاغل یاد شده مکلفند در این مدت باقی مانده برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی www.tax.gov.ir مراجعه و مبادرت به ثبت مشخصات دستگاه کارتخوان خود نموده و در اولین ماه پس از دریافت شناسه مذکور از طریق پیامک تلفنی نسبت به بهره‌برداری از آن اقدام نمایند.

ایشان ادامه داد: در شرایط کنونی درآمدهای مالیاتی از مهم ترین منابع درآمدی دولت به شمار می رود، لذا بایستی حرکت به سمت پذیرش عمومی مشارکت فعالان اقتصادی در فرایندهای خوداظهاری و انجام تکالیف قانونی تسریع یابد. بنابراین بایستی از کلیه پتانسیلها و امکانات موجود خصوصاً رسانه ها استفاده ای هدفمند نمود. تاکنون تحقق بسیاری از اهداف و برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور خصوصاً تکمیل بانکهای اطلاعاتی طرح جامع مالیاتی از محل مشارکت بی نظیر مردم شریف، محقق شده است و امیدواریم با تکیه بر این اعتماد عمومی و همراهی عموم مردم، بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور و استان در بخش فعالیتهای مخرب اقتصادی مانند فرارهای مالیاتی، برطرف گردد.

آقای نباتی درخصوص تجربه موفق کشورهای توسعه یافته در نظام مالیاتی گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، نظارت عمومی به عنوان یک بخش مهم نظارتی به شمار می رود و به نحو ویژه ای مصارف مالیات نظارت می شود تا این اعتماد عمومی به وجود آید که مالیات اخذ شده برای مصارفی دقیق و هدفمند در جهت توسعه و آبادانی و پیاده سازی زیرساختهای عمومی لازم هزینه می شود. در استان خراسان جنوبی نیز این مطالبه گری شروع شده است و فعالان اقتصادی از اداره کل امور مالیاتی استان این انتظار را دارند که به نحوی مصارف هزینه کرد مالیات را شفاف و مشخص نمایند. بنابراین ما از اصحاب رسانه و سایر دستگاههای اجرایی می خواهیم که در تحقق این امر یعنی اعلام مصارف مالیات جهت نهادینه نمودن فرهنگ مالیات و اهمیت و نقش آن خصوصاً در شرایط کنونی جنگ اقتصادی کشورهای استعماری، ما را یاری رسانند. فعالان اقتصادی ما و دستگاههای اجرایی باید بدانند که با ارائه و ثبت هر اطلاعات خرید و فروش، اظهارنامه مالیاتی و ...، کمک قابل توجهی به شفاف سازی سایر فعالیتهای اقتصادی در کل کشور می نمایند  و همکاران ما در سراسر کشور با رصد به موقع اطلاعات تجزیه و تحلیل شده در سامانه های طرح جامع مالیاتی و استفاه مؤثر از آنها، فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی و مخرب را شناسایی و حقوق عمومی مردم و دولت را مطالبه می نمایند. لذا با اطمینان اعلام می کنیم که هر قدمی که فعالان اقتصادی در انجام تکالیف قانونی خود بر می دارند، کشور ما و استان ما به توسعه مناسب بخشهای اقتصادی با تکیه بر منابع پایدار و سالم و از همه مهم تر شفاف، نزدیک تر می شود.

آقای نباتی در پایان یادآور شد: استفاده از صندوقهای فروشگاهی و کارتخوان منوط به حرف پزشکی نبوده و در مراحل آتی سایر فعالان اقتصادی طبق برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور بایستی نسبت به این امر اقدام نمایند. ضمناً سامانه پاسخگویی تلفنی 1526 اداره کل به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به ابهامات و مسائل مؤدیان محترم می باشد.