آقای سیدحسن عسکری سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی به مناسبت فرارسیدن 16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی در گفتگو با خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت:

16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی  نامگذاری شده است و امیدواریم بتوانیم با پیاده سازی مناسب اهداف اقتصادی مقاومتی در جامعه، اقتصادی پویا و خودکفا برای نسلهای کنونی و آینده ایران اسلامی به ارمغان بگذاریم.

ایشان درخصوص مالیات وصول شده در استان خراسان جنوبی گفت: اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی در سال گذشته حدود 3150 میلیارد ریال مالیات وصول نموده است که از این مبلغ 1620 میلیارد ریال از محل مالیات مستقیم و مبلغ 1530 میلیارد ریال از محل مالیات غیرمستقیم و ارزش افزوده بوده است. همچنین در سه ماهه نخست سال جاری حدود 798 میلیارد ریال در استان خراسان جنوبی مالیات وصول شده است که از این مبلغ 453 میلیارد ریال از محل مالیات مستقیم و مبلغ 345 میلیارد ریال از محل مالیات غیرمستقیم و ارزش افزوده وصول شده است. نظام مالیاتی کشور با تکیه بر توان متخصصان داخلی و همچنین مشارکت فعالان محترم اقتصادی و همراهی و همدلی سایر دستگاه های اجرایی اقدام به توسعه خدمات الکترونیک در تمامی بخشها نموده است تا ضمن شفاف سازی و سالم سازی فضای مبادلات اقتصادی و وصول مالیات حقه و عادلانه، بخش مهمی را از هزینه عمومی کشور جهت اجرای پروژه های عمرانی و زیربنائی، خدمات بهداشت و درمان و ... تأمین نماید. اداره کل امور مالیاتی استان از محل مشارکت فعالان محترم اقتصادی در سه ماهه نخست امسال بیش از 126 میلیارد ریال مستقیماً به حساب شهرداری ها، دهیاری ها، مناطق فاقد دهیاری و مناطق عشایری استان واریز نموده است که از این مبلغ 88 میلیارد ریال به حساب شهرداری های استان و مبلغ 38 میلیارد ریال به حساب دهیاری ها، مناطق فاقد دهیاری و مناطق عشایری استان واریز شده است.

آقای عسکری درخصوص شرایط ویژه و تسهیلات پیش بینی شده برای مؤدیان محترم مالیاتی با توجه به شیوع بیماری کرونا گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا و ضرورت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و همچنین لزوم حمایت از فعالان اقتصادی در این شرایط خاص، برابر هماهنگی های صورت گرفته، موعدهای مقرر تسلیم اظهارنامه های مالیات مستقیم عملکرد سال 1398 کلیه اشخاص حقیقی شامل صاحبان مشاغل و کسبه محترم تا 31 مردادماه و کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری تا 31 شهریورماه سال جاری تمدید شده است. شایان ذکر است با توجه به شرایط خاص ذکر شده، در سه ماهه نخست سال جاری، مالیات وصول شده از بخش مشاغل نسبت به سال گذشته بیش از 60 درصد کاهش داشته است. همچنین با توجه به دستورالعملهای ابلاغی، بدلیل شیوع بیماری منحوس کرونا و همچنین حمایت از فعالیتهای اقتصادی، فرصت استفاده از بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش تمدید شده است و مؤدیان مالیاتی متقاضی استفاده حداکثری از این تسهیلات و فرصت مناسب ایجاد شده، بایستی در اسرع وقت به ادارات امور مالیاتی مربوطه مراجعه نمایند.

آقای عسکری درخصوص پیاده سازی پروتکلها و دستورالعملهای بهداشتی و ایمنی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا از سوی سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی استان گفت: ضمن سالم سازی فضای اداری در کلیه ادارات و واحدهای تابعه اداره کل، به منظور کاهش ترددهای غیرضروری، تسهیل پیگیری امور مالیاتی، توسعه خدمات الکترونیک و تکریم ارباب رجوع، طرح ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی به اجرا درآمده است و مؤدیان محترم مالیاتی می توانند با مراجعه به سامانهregister.tax.gov.ir  درخواست استفاده از خدمات ابلاغ الکترونیک خود را ثبت و تأیید نمایند. پس از فعال شدن این خدمات، تمامی اوراق مالیاتی به صورت خودکار در سامانه مالیاتی هر مؤدی بارگذاری شده و پیامک آن به شماره همراه ثبت شده در سامانه جهت مشاهده و دسترسی به این اوراق ارسال خواهد شد. همچنین مؤدیان محترم مالیاتی درصورت داشتن هرگونه سئوال و یا ابهام می توانند با مرکز ارتباط مردمی و پاسخگویی تلفنی 1526 تماس حاصل نمایند.

ایشان یادآور شد: حدود 49 درصد سهم منابع و پایه های مالیاتی در استان خراسان جنوبی در سال گذشته مربوط به درآمدهای عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، 24 درصد مالیات حقوق کارکنان بخش دولتی و غیردولتی، 12 درصد مالیات اشخاص حقوقی غیردولتی و مابقی مربوط به مالیات مستقلات و سایر منابع بوده است. لذا ما انتظار داریم همانند سالهای گذشته فعالان محترم اقتصادی با انجام تکالیف قانونی خود در موعد مقرر، ما را در شفاف سازی فضای اقتصادی کشور و همچنین وصول مالیات عادلانه و حقه یاری رسانند. از همه این موارد مهم تر، انتظار داریم مشاغل و کسبه مشمول هرچه سریعتر نسبت به نصب و تعریف دستگاه کارتخوان و سامانه فروشگاهی خود اقدام نمایند. در حال حاضر کمتر از 7 درصد مشاغل و کسبه مشمول نسبت به ثبت و راه اندازی پایانه فروشگاهی و  دستگاه کارتخوان خود اقدام نموده اند، در حالی که از ابتدای سال جاری گروه های تعیین شده بایستی از این سامانه ها استفاده نمایند. شایان ذکر است بیشترین آمار مشارکت در سامانه های فروشگاهی و کارتخوان ثبت شده و تأیید شده مربوط به فعالین حوزه درمان با 47 درصد، دفاتر خدمات پیشخوان دولت 37 درصد، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی 36 درصد، دفاتر پلیس 10+ حدود 21 درصد و دفاتر اسناد رسمی 10 درصد  بوده است و مشارکت بقیه گروهای شغلی کمتر از 5 درصد بوده است.

آقای عسکری در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مردم شریف استان، مسئولین، اصحاب رسانه و خبرنگاران عزیز که به هر نحو اداره کل امور مالیاتی استان را در اطلاع رسانی لازم و فرهنگ سازی مالیاتی یاری می رسانند گفت: هدف ما خصوصاً در استانهای کمتر برخوردار مانند خراسان جنوبی ایجاد فضای سالم و شفاف اقتصادی به نفع کلیه فعالیتهای اقتصادی است و هدف سازمان امور مالیاتی کشور پیاده سازی چارچوبها و ساختارهای مناسب جهت هدایت این فعالیتها به این سمت با استفاده از نظام کاملاً الکترونیک و هوشمند است و انشاءا... مردم شریف ما به زودی اثرات این اطمینان خود به نظام مالیاتی را چه در تأمین هزینه های عمومی کشور و چه حفظ منابع کشور برای نسلهای آتی خواهند دید.بسمه تعالی

کشور ما وارد مرحله نوینی از جنگ اقتصادی شده است تا ضمن خنثی سازی توطئه های کشورهای استعماری، زمینه رشد و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در تمامی زمینه ها فراهم سازد. لذا ایجاد و توسعه بستر فعالیت اقتصادی سالم برای اشتغال مولد و سرمایه گذاری مطمئن و ایجاد امنیت در برابر سوءاستفاده‌کنندگان داخلی و دسیسه گران خارجی، برای اقتصاد قوی و متکی به خود، ضروری و حتمی است.

سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی استان در مسیر اجرای منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت همه جانبه از فعالیتهای تولیدی و اقتصادی، با فراهم نمودن بسترهای الکترونیکی مانند ارسال اظهارنامه های مالیاتی، سامانه های ثبت اطلاعات خرید و فروش، سامانه های فروشگاهی و کارت خوان، ابلاغ الکترونیک و همچنین ایجاد فرصتهای بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش و همچنین سایر تسهیلات و مشوقهای قانونی، مسیر مالیات واقعی و عادلانه را سرعت بخشیده و امیدواریم با همراهی مسئولین محترم و مردم شریف این امور به نحو شایسته ای محقق گردد.

اینجانب ضمن تبریک 16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی خدمت نماینده محترم ولی فقیه در استان، مردم و مسئولین شریف استان و کلیه کارکنان نظام مالیاتی که با تلاش و مجاهدت شبانه روزی خود برای اتکای کشور به یک نظام درآمدی امن و درون زا تلاش می نمایند و اعلام آمادگی جهت کمک و حمایت لازم از کلیه بخشهای اقتصادی جهت تحقق شعار "جهش تولید"، از خداوند متعال و عنایات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) موفقیت، صحت و سلامت و بهروزی همگان را آروزمندم.

سیدحسن عسکری

سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبیبه موجب حکم رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی به افتخار بازنشستگی نائل آمده و آقای سیدحسن عسکری معاون حسابرسی مالیاتی به عنوان سرپرست این اداره کل تعیین گردید.

آقای مهدی نباتی مدیرکل سابق اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی در جلسه ابلاغ حکم بازنشستگی به ایشان ،گفت: اینک که بخشی از دوره پرافتخار خدمت را در استان همیشه سرافراز خراسان جنوبی به انجام رسانده و برای اینجانب لحظه بازنشستگی و خداحافظی فرارسیده است، لازم می دانم به رسم حق شناسی، از زحمات خالصانه و فداکارانه تمامی همکاران محترم اداره کل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی و همچنین مسئولین و مردم شریف در اقصی نقاط این استان پهناور صمیمانه تشکر نموده و طلب حلالیت می نمایم.

در ادامه جلسه جناب آقای سیدحسن عسکری به عنوان سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان معرفی و حکم صادره از سوی رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور به ایشان اعطا گردید.آقای سیدحسن عسکری سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی در گفتگو با خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت:

15 تیرماه سال جاری آخرین مهلت ارائه صورت معاملات فصلی زمستان 1398 مؤدیان مالیاتی اعم از خرید، فروش و قرادادها از طریق سامانه TTMS.TAX.GOV.IR  می باشد. لذا خواهشمند است کلیه مشمولین این قانون به منظور شفافیت فعالیت های اقتصادی و همچنین جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال عمومی و عدم تعلق جرائم غیرقابل بخشش قانونی، حداکثر تا تاریخ 15 /04 /1399 نسبت به ارسال اطلاعات خود اقدام نموده و در صورت هرگونه سئوال و یا ابهام با تلفن مرکز ارتباط مردمی 1526 تماس حاصل نمایند.

ایشان ادامه داد: یکی از منابع کسب و به روز رسانی اطلاعات اقتصادی، سامانه صورت معاملات فصلی می باشد که به منظور شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی و وصول مالیات عادلانه و حقه و جلوگیری از هرگونه فرار مالیاتی طراحی و به مرحله اجرا در آمده است و امیدواریم فعالان محترم اقتصادی و دستگاههای اجرایی ضمن بروز رسانی این اطلاعات و ثبت و درج اطلاعات مربوطه در این سامانه، همکاران ما را در وصول مالیات و همچنین سالم سازی و شفاف سازی فضای مبادلات اقتصادی یاری نمایند.آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی درخصوص ابلاغ شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش در سال 1399 گفت:

برابر دستورالعمل ابلاغی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور جهت حمایت از فعالیتهای اقتصادی، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی در صورت پرداخت مانده بدهی مالیاتی خود شامل اصل بدهی، جرائم غیر قابل بخشش و آن بخش از جرائمی که مورد بخشودگی واقع نشده است، می توانند از بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش برخوردار گردند.

شایان ذکر است در این دستورالعمل بخشودگی مشاغل آسیب دیده از بیماری کرونا به صورت ویژه دیده شده است، ولی مؤدیان محترم مالیاتی باید درنظر داشته باشند که این فرصت فقط در سال جاری بوده و هر ماه 2 درصد از میزان این بخشودگی کاسته خواهد شد. لذا از همین امروز می توانند با مراجعه به ادارات امور مالیاتی مربوطه، از مزایای این طرح برخوردار شوند و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس intamedia.ir مراجعه و یا با تلفن ارتباط مردمی 1526 تماس حاصل نمایند.