آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی درخصوص تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل زمستان 98 و همچنین تمدید زمان سررسید پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای برخی گروه های اقتصادی گفت:

نظر به مصادف بودن مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل زمستان سال 1398 با تعطیلات نوروز و شیوع بیماری کرونا و همچنین با توجه به درخواست های مودیان محترم مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده، مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی مذکور تا پایان فروردین ماه سال جاری تمدید گردیده است. ضمناً مؤدیان مالیاتی محترم جهت برخورداری از 100 درصد بخشودگی جرایم عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر برای این دوره و همچنین جریمه تأخیر در مدت یاد شده، بایستی درخواست کتبی خود را به ادارات امور مالیاتی مربوطه ارائه نمایند.

همچنین برخی از گروه های اقتصادی به شرح ذیل که از سوی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، به عنوان فعالیت های بسیار آسیب دیده معین شده اند، سررسید پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ایشان تا پایان روز چهارشنبه مورخ 31 اردیبهشت ماه 1399 تمدید شده است.

 

لذا مؤدیان محترم مالیاتی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با سامانه ارتباط مردمی 1526 تماس حاصل نموده و یا به سایت اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس www.intamedia.ir مراجعه نمایند.آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی در گفتگو با صدا و سیمای استان گفت: سازمان امور مالیاتی کشور با توجه به شیوع بیماری کرونا، تمهیدات و تسهیلاتی را به شرح ذیل جهت مساعدت و حمایت لازم از مؤدیان محترم مالیاتی ابلاغ نموده است:

1- مهلت اعتراض به اوراق مالیاتی که به موجب قوانین مالیاتی انقضای آنها از تاریخ 1398/12/01 لغایت 1399/02/15 باشد، حداکثر تا تاریخ 1399/03/31 تمدید شده است.

2- جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض، به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض تا تاریخ 1399/09/30 بخشوده می شود.

3- کمکهای نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی در اسفندماه 1398 و سه ماهه اول سال 1399 جهت تأمین لوازم و تجهیزات مصرفی مورد نیاز بیمارستانها و مراکز درمانی دولتی و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح و سایر مراکز درمانی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت مبارزه با بیماری کرونا که مورد تأیید وزارت مذکور قرار گیرد، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی در سال پرداخت محسوب می شود.

در پایان از مؤدیان محترم مالیاتی تقاضا می شود جهت حفظ سلامت خود و خانواده و همچنین جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، تا حدامکان از تلفن ارتباط مردمی 1526 و یا سامانه های الکترونیکی پیش بینی شده جهت انجام امور مالیاتی استفاده نموده و از ترددهای غیر ضروری پرهیز نمایند.جلسه بررسی و پیگیری اهداف و برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور خصوصاً سامانه های فروش و کارت خوانهای ثبت نام شده از سوی مؤدیان مالیاتی، با حضور مدیرکل، معاونین حسابرسی مالیاتی و معاون توسعه مدیریت و منابع در محل سالن جلسات مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی برگزار گردید.

در این جلسه آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رجب و اعیاد این ماه و آروزی قبولی طاعات و عبادات، گفت: ماه مبارک رجب یکی از ماههای عزیز و مهم خداوند متعال است که در احادیث اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) استفاده از برکات و معنویات آن مورد تأکید قرار گرفته است. لذا امیدواریم همکاران محترم در کنار کار ارزشمند خود به عنوان سربازان جبهه اقتصادی که مطمئناً از سال آینده وظیفه آنها بسیار حساس تر و دشوارتر خواهد بود، مانند ایثارگران و مجاهدان در راه خدا در طول دوران ارزشمند انقلاب اسلامی، این تلاش و مجاهدت خود را به نیت رضای خداوند متعال پیوند بزنند تا انشاء ا... اجر زحمات ایشان و خانواده محترم دوچندان شود.

آقای نباتی گفت: با توجه به دستورالعمل سازمان امور مالیاتی کشور بیش از 16 گروه شغلی تا پایان بهمن ماه سال جاری فرصت داشته اند سامانه فروش و دستگاه کارت خوان خود را ثبت نام و نصب نمایند و از ابتدای سال 1399 بایستی دستگاه کارتخوان ایشان نصب شده و در حال فعالیت باشد. اما با توجه به آخرین آمار اخذ شده از سامانه، میزان مشارکت اتحادیه ها و اصفاف فراخوان شده مناسب نبوده است. بنابراین با توجه به اهمیت سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص سالم سازی و شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی، این مهم بایستی به طرق مختلف به اتحادیه ها و اصناف مشمول اعلام گردد تا قبل از پایان سال جاری ثبت نام و نصب سامانه های فروش و دستگاه کارت خوان خود را مطابق قانون و دستورالعمل موجود انجام دهند.آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی در گفتگو با صدا و سیمای استان گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و تمهیدات اتخاذ شده در سطح کشور و همچنین مساعدت و حمایت لازم از مؤدیان محترم مالیاتی، مهلت استفاده از فرصت بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش مؤدیان محترمی که تاکنون از این فرصت استفاده نکرده اند، تا خردادماه سال آینده تمدید شد. لذا چنانچه مؤدیان محترم بدهی قطعی شده و جرایم غیر قابل بخشش خود را تا پایان خردادماه سال 1399 پرداخت نمایند، برای مؤدیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط 90 درصد و برای سایر مؤدیان 80 درصد از بخشودگی جرایم قابل بخشش برخوردار خواهند شد.

شایان ذکر است چنانچه مودیان محترم ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ برگ قطعی مالیات، نسبت به پرداخت اصل بدهی و جرایم غیر قابل بخشش اقدام نمایند، از بخشودگی 100 درصد جرایم قابل بخشش بهره مند خواهند شد.جلسه بررسی روند برگزاری کارگاههای آموزشی نحوه تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد 98 و همچنین دستگاههای کارتخوان مشاغل تعیین شده، با حضور مدیرکل و معاونین اداره کل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی در محل دفتر مدیرکل برگزار گردید.

در این جلسه آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی ضمن تشکر از حضور پرشور مردم شریف استان در پای صندوقهای رأی یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: این جوش و خروش مردم در عرصه های انقلاب اسلامی ایران و لبیک به ندای رهبر عظیم الشأن نشان از جریان و پویایی خون شهیدان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد و این راه روشن و زنده شهیدان حاصل نشده است مگر با تمسک به ریسمان الهی که همان تکیه بر قرآن و مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع). بنابراین ما یک وظیفه مهم داریم و آن خدمت شایسته به مردم به عنوان یکی از محورهای مهم این مکتب ناب است و سازمان امور مالیاتی کشور با تأسی از این آموزه ها، جلب رضایت و تکریم ارباب رجوع را در تمامی بخشها سرلوحه کار همکاران قرار داده است. لذا تسریع در انجام امور محوله و تحقق اهداف و برنامه های تعیین شده نشان دهنده شایستگی و توانمندی همکاران در طی این مسیر سعادت و موفقیت است.

از سال آینده تکیه اصلی و اساسی بودجه فقط مالیات و درآمدهای مالیاتی است و همکاران ما از هم اکنون با هم افزایی و تعامل مناسب در تمامی بخشها و برنامه ریزی هدفمند می توانند از پس این رسالت مهم و خطیر برآیند و بایستی متذکر شد که تکیه کشور بر منابع داخلی مانند مالیات مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نیز بوده و هست و ما باید از هم اکنون به مردم و فعالان اقتصادی ثابت کنیم سالم سازی اقتصاد و پویایی و نظام مندی آن فقط از طریق ساختار مالیاتی مجهز به سامانه های هوشمند و الکترونیک و تکیه بر بانکهای اطلاعاتی کامل، درست و دقیق، امکان پذیر است. لذا با توجه به مدت محدود باقی مانده تا پایان سال جاری بایستی برنامه ریزی لازم جهت برگزاری کارگاههای آموزشی نحوه تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی و همچنین تکالیف قانونی مؤدیان مالیاتی علی الخصوص نحوه نصب و راه اندازی سامانه فروشگاهی و دستگاه کارتخوان به نحو شایسته صورت پذیرد.

با عنایت به اینکه پایان اسفندماه سال جاری آخرین فرصت استفاده از تسهیلات بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش در بخش مالیاتهای مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده است، بنابراین در کلیه کارگاهها این مهم ذکر گردد که کلیه واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط که تاکنون از این تسهیلات استفاده نکرده اند، در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده خود در این فرصت کوتاه 90 درصد و سایر مؤدیان مالیاتی دارای این شرایط در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی خود از 80 درصد بخشودگی جرایم قابل بخشش برخوردار خواهند شد. در غیر اینصورت به موجب قانون مؤدی خوش حساب محسوب نشده و نمی توانند از تسهیلات و بخشودگی های قانونی استفاده نمایند.