مدیرکل، معاونین مدیرکل، دادیارمسئول انتظامی مالیاتی، مسئول حراست، سرپرست هیئتهای حل اختلاف مالیاتی و مسئول واحد حقوقی اداره کل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی با رئیس کل دادگستری استان دیدار و گفتگو نمودند.

در این جلسه آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان ضمن ارائه گزارش اقدامات و برنامه های اداره کل امور مالیاتی استان گفت: با توجه به محرومیت استان، سهم درآمدهای مالیاتی استان خراسان جنوبی به کل کشور حدود 27 صدم درصد است و از طرفی 80 درصد مشاغل استان از پرداخت مالیات معاف هستند؛ لذا هدف ما در استان خراسان جنوبی خدمت رسانی به مردم شریف استان و از طرفی تکمیل بانکهای اطلاعاتی فعالان اقتصادی جهت بهره برداری سازمان امور مالیاتی کشور است. ما به شرایط فعالیتهای اقتصادی و واحدهای تولیدی واقف هستیم که با چه زحمات و مشکلاتی به فعالیت و ادامه چرخه اقتصادی ادامه می دهند. امیدواریم بتوانیم با حضور فعال در جلسات هم اندیشی مسئولین استان و پیگیری های لازم، مسائل و مشکلات کلیه واحدهای تولیدی و اقتصادی حل شود.

ایشان ادامه داد: در حال حاضر حدود 90 درصد درآمدهای استان از محل درآمدهای مالیاتی تأمین می شود و ما سعی نموده ایم در ادارات امور مالیاتی بدون هیچ گونه تنش و فشاری بر مؤدیان خوش حساب و مؤدیانی که فعالیتهای اقتصادی سالم و شفاف دارند، این سهمیه درآمدی را از محل معوقات مالیاتی سالهای قبل، وصول چکهای برگشتی و از همه مهم تر شناسایی منابع درآمدی جدید و پیشگیری از فرارهای مالیاتی تأمین نماییم.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حمیدی رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی ضمن خیرمقدم و آرزوی توفیق برای کلیه خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گفت: مالیات یک ضرورت است، یک منبع اصلی درآمدی است که دولت می تواند روی آن حساب کند و بر اساس آن به مردم خدمت رسانی نماید. ولی در این بین بایستی ملاحظه مردم بشود تا حقی ضایع نشود و حمایت لازم از واحدهای تولیدی و اشتغال جهت رفع موانع و مشکلات ایشان صورت پذیرد. یکی از دغدغه های اصلی ما در استان خراسان جنوبی وضعیت واحدهای تولیدی و اشتغال استان است و از تمامی دستگاههای اجرایی می خواهیم از کلیه ظرفیتها برای کمک به ادامه فعالیت اشتغال و تولید در استان کمک کنند.

ایشان درخصوص تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی گفت: استان خراسان جنوبی یک استان مستعد رشد و سرشار از منابع معدنی ناب است و با وجود مواد اولیه مناسب باید واحدهای تولیدی را رونق دهیم؛ نباید واحد تولیدی که سرمایه گذاری زیادی برای آن شده است تعطیل شده و یا تجهیزات آن خاک بخورد. یکی از مسائل و مشکلاتی که واحدهای تولیدی عنوان می کنند، مسائل و مشکلات مالیاتی است و بایستی نحوه اخذ مالیات و جرایم متعلقه به نحوی باشد که فعالیت آنها لطمه نبیند. لذا امیدواریم در جلسات اقتصاد مقاومتی که به جد پیگیری خواهد شد، کلیه مسئولین استان، دغدغه ها و مشکلات این واحدهای تولیدی را پیگیری و حل نمایند. از تعطیلی واحدهای تولیدی کسی سود نمی برد، بنابراین همه ما مسئولیم تا به ادامه حیات چرخه تولید، اشتغال و اقتصاد داخلی کشور کمک نماییم.مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی به منظور گرامیداشت هفته نیروی انتظامی و توسعه همکاری های مشترک و مشارکت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق عدالت مالیاتی و مبارزه با تخلفات و فرارهای مالیاتی با بهره گیری از ظرفیتهای موجود، با فرمانده انتظامی استان دیدار و گفتگو نمود.

در این جلسه آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی و همچنین تقدیر و تشکر از همراهی و مساعدتهای همه جانبه نیروی انتظامی استان در انجام اهداف و برنامه های اداره کل امور مالیاتی استان گفت: برابر برنامه های اعلام شده، بودجه سال آینده بدون اتکاء به درآمدهای نفتی در حال تهیه و تنظیم است، لذا سازمان امور مالیاتی کشور برابر رسالتها و اهداف تعیین شده به دنبال تأمین بخش مهمی از درآمدهای جاری و عمرانی مورد نیاز کشور از محل فرارهای مالیاتی است. لذا از مهمترین اقدامات ادارات امور مالیاتی بستن گلوگاههای فسادخیز اقتصادی است و امیدواریم برابر تفاهم نامه سازمان امور مالیاتی کشور و پلیس امنیت اقتصادی این امر به صورت کامل و جامع محقق شود.

در ادامه سردار سرتیپ دوم شجاع فرمانده نیروی انتظامی استان گفت: اقدام سازمان امور مالیاتی کشور جهت وصول مالیات حقه از دانه درشتها و فعالیتهای اقتصادی کلان که به نحوی از پرداخت مالیات فرار می کنند و همچنین الزام مشاغل خاص جهت استفاده از دستگاه کارتخوان قابل تقدیر است. نیروی انتظامی نیز در راستای رسالت خود در حفاظت و حراست از امنیت اجتماعی مردم با کلیه دستگاههای اجرایی همکاری داشته و دارد. لذا ما در موارد فرارهای مالیاتی نیز با استفاده از کلیه پتانسیلهای پلیس مانند پلیس آگاهی، امنیت اقتصادی و ... آماده همکاری با ادارات امور مالیاتی هستیم. اما باید در نظر داشت که بایستی به فعالیتهای اقتصادی ضعیف کمک کرد و آنها را حمایت نمود.

ایشان ادامه داد: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره سعی نموده اند که با ایجاد مشکل در تمامی بخشها، ملت شریف ایران را زمین بزنند و به حول و قوه الهی، عنایات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، این امر محقق نشده است. در حال حاضر نیز این دشمنان بر اقتصاد کشور و معیشت مردم تمرکز نموده اند؛ لذا اگر در چاههای نفت بسته شده و آن را به عنوان یک ثروت برای نسلهای آتی ذخیر نماییم، می توانیم با تکیه بر توان اقتصاد داخلی هم امور کشور را اداره نموده و هم جلوی تحریمهای ظالمانه دشمنان را بگیریم.

سردار سرتیپ شجاع درخصوص آثار مخرب فرار مالیاتی در جامعه گفت: برابر گزارشهای رسیده، بیشترین فرارهای مالیاتی توسط افرادی است که بیشترین درآمد را از منابع و امکانات داخلی کشور دارند و متأسفانه با سوء استفاده از خلأهای موجود، با تأسیس شرکتهای صوری، اجاره کارتهای بازرگانی و یا حسابهای بانکی، ردی از خود بر جای نمی گذارند و از طرفی باعث تورم و مشکلات اقتصادی برای سایر اقشار جامعه خصوصاً کسبه و واحدهای تولیدی و اقتصادی داخلی می شوند. کشور ما برای برقراری امنیت مردم شهدای گرانقدر را نثار کرده و زحمات بسیار زیادی در این راه کشیده شده است، لذا ما در پاسداشت خون این شهیدان و ایثارگران و حافظت از این امنیت در هر بخشی، از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و امیدواریم با تکیه بر درآمدهای مالیاتی و ایجاد شفافیتهای لازم در این خصوص، مشکلات اقتصادی کشور حل شود.جلسه بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی واحدهای صنعتی و تولیدی استان خراسان جنوبی با حضور رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند، مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی استان و همچنین مدیرکل و معاون حسابرسی مالیاتی استان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند برگزار گردید.

در این جلسه مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی به بیان مسائل و مشکلات بخش تولید مانند کمبود امکانات زیرساختی، واردات بی رویه و قاچاق و همچنین برخی قوانین سخت گیرانه مالیاتی در استان خراسان جنوبی پرداخته و بر بازنگری در قوانین و دستورالعملهای مالیاتی جهت حمایت از بخشهای تولیدی و اقتصادی استان کم برخوردار خراسان جنوبی تأکید نمودند.

در ادامه آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی ضمن تقدیر و تشکر از فعالان اقتصادی گفت: صنعت گران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، مجاهدان و ایثارگران جبهه اقتصادی کشور هستند و ما وظیفه داریم جهت حمایت از این عزیزان و محقق نمودن فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در سال رونق تولید و همچنین برنامه های تعیین شده در اصل 44 قانون اساسی از کلیه امکانات و پتانسیلها و ظرفیتهای قانونی استفاده نماییم.

ایشان ادامه داد: در شرایط کنونی مسائل و مشکلات مختلفی برای واحدهای تولیدی و اقتصادی بوجود آمده است و هدف سازمان امور مالیاتی کشور ادامه چرخه تولید و فعالیتهای اقتصادی است، نه تعطیلی آنها. به همین منظور، سهم تعیین شده درآمدهای مالیاتی استان خراسان جنوبی بیست و هفت صدم درصد تعیین شده و با توجه به برنامه های پیاده شده سازمان امور مالیاتی کشور، حدود 80 درصد مشاغل استان از پرداخت مالیات معاف هستند، معافیت موضوع ماده 132 قانون مالیاتهای مستقیم جهت کلیه شرکتهای خصوصی مشمول اعمال شده است و تا پایان مهرماه سال جاری فرصت بخشودگی 100 درصد جرایم قابل بخشش فعالان محترم اقتصادی فراهم شده است.

آقای نباتی درخصوص تأکید سازمان امور مالیاتی کشور بر شفاف سازی فعالیتها و اقدامات گفت: کلیه بخشنامه ها، قوانین و دستورالعملهای سازمان امور مالیاتی کشور هم در سایت سازمان جهت دسترسی عموم قرار دارد و هم اداره کل امور مالیاتی استان در اسرع وقت آن را چه از طریق رسانه ها و چه از طریق مکاتبات رسمی با واحدها و ادارات مربوطه اطلاع رسانی می نماید. لذا ما نیز از کلیه فعالان اقتصادی انتظار داریم با شفاف سازی مبادلات اقتصادی و همچنین انجام تکالیف قانونی در مواعد مقرر به پیاده سازی اهداف بنیادین نظام مالیاتی کشور که مهم ترین آنها شفاف سازی و سالم سازی فعالیتهای اقتصادی، برقراری عدالت مالیاتی و برخورد با هرگونه فرار مالیاتی است، ادارات امور مالیاتی را یاری رسانند. مردم خراسان جنوبی بسیار شریف و فعالان اقتصادی آن در انجام تکالیف قانونی بسیار مقید هستند و ایجاد این فضای اعتماد و تعامل بین ادارات امور مالیاتی و مؤدیان مالیاتی یک افتخار است.

آقای نباتی در پایان یادآور شد: در شرایط کنونی مهم ترین و پایدارترین درآمد کشور، درآمدهای مالیاتی است و در حال حاضر حدود 90 درصد درآمدهای استان از محل درآمدهای مالیاتی تأمین می شود. لذا امیدواریم بتوانیم با شناسایی فرارهای مالیاتی و منابع درآمدی جدید بدون هیچ گونه فشار بر فعالیتهای اقتصادی سالم، جهت توسعه خدمات به مردم شریف استان مالیات حقه را وصول نماییم.جلسه کارگروه بهبود تمکین مؤدیان مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی با حضور معاونین حسابرسی مالیاتی، معاون توسعه مدیریت و منابع و سایر اعضای کارگروه در محل سالن جلسات اداره کل برگزار گردید.

در این جلسه آقای محمدرضا پاک گهر ضمن تسلیت ایام اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان گفت: شور و اشتیاق مردم در برپا داشتن مراسم عزاداری اهل بیت(ع) خصوصاً امام حسین(ع) در ماه محرم و صفر هر سال، نشان از گرایش پاک مردم به سمت حق و حقیقت است و امیداوریم بتوانیم با الگوپذیری از این مکتب ناب و انسان ساز، آینده ای درخشان برای جامعه خصوصاً نسلهای آتی پایه گذاری نماییم.

ایشان ادامه داد: متأسفانه باوجود مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، برخی با جریان سازی های اقتصادی پیچیده و مبهم، چرخه اقتصادی سالم کشور را به سمت فعالیتهای دلالی یک سویه و نامناسب به پیش می برند و روز به روز بر مشکلات اقتصادی مردم می افزایند. سازمان امور مالیاتی کشور با توسعه زیرساختهای الکترونیک در قالب طرح جامع مالیاتی، سعی نموده است تا پیگیری و شفاف سازی فرارهای مالیاتی، وضعیت این فعالیتهای اقتصادی را مشخص و حقوق عمومی مردم و دولت را مطالبه و وصول نماید. در حال حاضر بخشی از شرکتهای صوری شناسایی و ما با استفاده از کلیه ابزارها و پتانسیلها و همراهی مسئولین سایر دستگاههای اجرایی به دنبال گردانندگان اصلی این شرکتها و تأمین کنندگان منابع مالی آنها هستیم. لذا از مردم عزیز و شریف نیز می خواهیم که در این فعالیتهای اقتصادی ناپسند مانند دراختیارگذاشتن کارتهای بازرگانی، اجاره دادن حسابهای بانکی و ... که به نحوی مسائل و مشکلات اقتصادی عموم مردم را بیشتر می کند، مشارکت نکنند، زیرا در صورت مشاهده و کشف این موارد تخلف، به صورت جدی برخورد قانونی انجام خواهد پذیرفت.جلسه بررسی وضعیت عملکردی ادارات امور مالیاتی استان و تبیین اهداف و برنامه های شش ماهه دوم سازمان امور مالیاتی کشور، در محل اتاق مدیرکل امور مالیاتی استان برگزار گردید.

در این جلسه آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته نیروی انتظامی و همچنین تقدیر و تشکر از حافظان نظم و امنیت و حمایت همه جانبه ایشان از فعالان جبهه اقتصاد مقاومتی گفت: نيروي انتظامي جمهوری اسلامی ایران مظهر اقتدار نظام و برقرار كننده امنيت اجتماعي با مشاركت همه شهروندان و از همه مهم تر حفظ دستاوردها و اهداف متعالی انقلاب اسلامی ایران است. نعمت امنیت از الطاف بزرگ الهی است و این رسالت همکاران ما را در ادارات امور مالیاتی سنگین تر می کند، زیرا بخش مهمی از ایجاد فضای امن اقتصادی  و حراست از آن بر عهده سازمان امور مالیاتی کشور گذاشته شده است و اکنون که طرح جامع مالیاتی به بهره برداری رسیده، زمان به ثمر نشستن زحمات و تلاشهای شبانه روزی متخصصان داخلی جهت بهره برداری مناسب از این سامانه های اطلاعاتی است. برابر هماهنگی های صورت گرفته، دستگاههای قضایی و انتظامی کشور جهت ایجاد فضای سالم اقتصادی و برخورد جدی و قاطع با هرگونه فرار مالیاتی و یا فعالیتهای مخرب وضعیت اقتصادی و معیشت مردم با سازمان امور مالیاتی کشور همکاری خواهند داشت و امیدواریم برابر برنامه های تعیین شده، درآمدهای مالیاتی تعیین شده از محل شناسایی فرارهای مالیاتی و منابع جدید مالیاتی تأمین گردد.

بر اساس ماده (3) آیین نامه اجرایی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات های مستقیم و برنامه ریزی های صورت گرفته، از ابتدای سال آینده 15 گروه از صاحبان مشاغل و حرف ملزم به به استفاده از سامانه صندوق فروش یعنی پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی و صدور صورتحساب فروش و فاکتور مطابق مقررات می باشند. لذا کلیه صاحبان مشاغل و حرف مشمول بایستی که از ابتدای مهرماه سال جاری، با مراجعه به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir نسبت به ثبت سریال استاندارد پایانه یا پایانه های پرداخت (کارت خوان بانکی) متصل به شبکه پرداخت بانکی خود اقدام و در صورت هرگونه ابهام با شماره مرکز ارتباط مردمی و پاسخگویی تلفنی 1526 تماس حاصل نمایند.