در آستانه روز مساجد، مدیر ستاد اقامه نماز استان خراسان جنوبی به منظور پیگیری معافیتهای خیرین مسجدساز، با مدیرکل امور مالیاتی استان دیدار و گفتگو نمود.

حجت الاسلام کمیلی مدیر ستاد اقامه نماز استان خراسان جنوبی ضمن تبریک اعیاد سعید قربان و غدیر گفت:  مساجد به عنوان یک پایگاه قوی اجتماعی، در دین مبین اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آیات و روایات بسیاری درخصوص احیاء و رونق بخشیدن به مساجد و همچنین اجر معنوی بسیار زیاد آن عنوان شده است. لذا یکی از برنامه های مهم ستاد اقامه نماز استان جذب خیرین عزیز جهت مشارکت در بهسازی مساجد خصوصاً در مناطق محروم استان است و امیدواریم بتوانیم با همکاری و مساعدت سایر دستگاههای اجرایی این امر مهم به نحو شایسته ای محقق گردد.

در ادامه آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان نیز ضمن تبریک اعیاد سعید قربان و غدیر گفت: نقش مالیات در هر جامعه و کشور، نقش حمایتی و سازماندهی فعالیتهای اقتصادی است و در کشور ما نیز پیش بینی لازم جهت حمایت و تشویق فعالیتهای خیریه و عام المنفعه در قوانین و مقررات مالیاتی صورت پذیرفته است. برای مثال در ماده 139 اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 94/04/31 کلیه موارد معافیت مربوط به موقوفات و کمک به خیریه ها عنوان شده است و امور خیریه فعالان اقتصادی برابر ضوابط اعلام شده، جزو هزینه های قابل قبول، از درآمد ایشان جهت محاسبه مالیات کسر خواهد شد.

ایشان ادامه داد: فعالیت واحدهای تولیدی و اقتصادی در زنجیره فعالیتهای اقتصادی در شرایط کنونی با مشکلات عدیده ای مواجه است و ادارات امور مالیاتی در این میان قصد تخریب و یا ایجاد مشکلات بیشتر را ندارند. فعالان محترم اقتصادی و مردم شریف استان باید بدانند که تمام هدف ما شفاف سازی و سالم سازی این چرخه ها و زنجیره های اقتصادی است تا منابع و امکانات مناسب در اختیار همگان قرار گیرد. بنابراین از کلیه فعالان محترم اقتصادی انتظار داریم با عمل به تکالیف قانونی خود از قبیل ارائه اظهارنامه های مالیاتی در موعد مقرر، نگهداری و ارائه دفاتر و اسناد لازم، ثبت اطلاعات خرید و فروش و ... ما را در تحقق این اهداف یاری رسانند.به مناسبت فرارسیدن میلاد باسعادت امام هادی (ع) و همچنین گرامیداشت سالروز بازگشت غرورآفرین آزادگان سرافراز به میهن اسلامی، مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی با اهدای لوح تقدیر و تجلیل از آزادگان اداره کل، از ایشان به عنوان سربازان جبهه اقتصاد مقاومتی تقدیر و تشکر نمود. در متن این لوح تقدیر آمده است:

بسمه تعالی

مقام معظم رهبری (مدظله العالی): آزادگان، شايسته‌ترين افراد براى دفاع از انقلاب و نظام جمهورى اسلامیند .

آزاده و همکار محترم اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی

سلام علیکم

آزادگان، گنجینه های ارزشمندی هستند که در آنها، فرهنگ انسان ساز دوران اسارت نهفته است. این یادگاران دفاع مقدس و روزهای آتش و خون، با گام های مطمئن و دل های سرشار از عشق و ایمان به خدا و وطن، برای رسیدن به قلّه های فتح و ظفر ایستاده اند؛ پس ما نیز باید صبوری شان را ارج نهیم و پای غفلت بر آن نگذاریم.

اینجانب  ضمن گرامیداشت 26 مرداد سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به دامن پرمهر وطن، بدینوسیله از تلاش و همت بی دریغ جنابعالی در برافراشتن قامت غیرت اقتدار ایران اسلامی درجبهه اقتصادمقاومتی و پیاده سازی اهداف و برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی استان  تقـدیر و تشکر نموده،  دوام توفیقات شما رادر ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) و نایب برحقش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از خداوند متعال خواستارم.

مهدی نباتی

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبیمدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی به منظور بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی شهرستان سربیشه و همچنین معرفی رئیس جدید اداره امور مالیاتی شهرستان سربیشه، با فرماندار شهرستان دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار آقای محمدی فرماندار شهرستان سربیشه گفت: شهرستان سربیشه با توجه به موقعیت جغرافیایی و کمبود زیرساختهای سرمایه گذاری از محرومیت ویژه ای در استان برخوردار است، لذا بایستی برخی از قوانین و مقررات متناسب با منطقه جهت ارائه خدمات مطلوب تر به مردم شریف منطقه اصلاح و یا بازنگری شوند. بیش از 65 درصد جمعیت شهرستان سربیشه روستایی و عشایری است و سعی ما و انتظار ما از کلیه ادارات شهرستان افزایش رضایت مردم و خدمت شایسته به ایشان است.

ایشان ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از کشورها از محل اخذ مالیات اداره می شوند، ولی تبیین اهمیت و نقش مالیات در بین عموم جامعه زمان بر است. گاهی نیز عدم اطلاع مردم از اهمیت و نقش مالیات و یا عدم شفافیت لازم در مصارف مالیات در جامعه، باعث نارضایتی ایشان می شود. در شهرستان سربیشه شرکتهای تعاونی در کنار سایر ادارات دولتی به خدمت رسانی به مردم روستایی و عشایری مشغولند و انتظار ایشان همیاری و حمایت لازم از سوی ادارات امور مالیاتی است. تمام تلاش و همت ما در شهرستان به عنوان نماینده دولت، هم افزایی و اتحاد لازم بین عموم مردم و دستگاههای اجرایی است تا خدای نکرده دشمن از اختلاف و یا مشکلات ما سوء استفاده نکند.

در ادامه آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان ضمن تبریک انتصاب جناب آقای محمدی به عنوان فرماندار شهرستان سربیشه گفت: مردم ما سالها مصرف گرا بوده اند و تکیه بر پول و درآمدهای نفتی، باعث رخوت و عدم تمایل لازم به توسعه واحدهای اقتصادی شده بود. ولی در حال حاضر با توجه به تحریمهای ظالمانه کشورهای استکباری، تمامی ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران بر جایگزینی درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی متفق القول شده اند و تمامی تلاشها در این سمت و سو است.

ایشان ادامه داد: کلیه کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور در وصول مالیات حقه که به نوعی هزینه های لازم جهت ارائه خدمات دستگاههای اجرایی و به نوعی بیت المال عمومی مردم است، بایستی به دستگاههای نظارتی پاسخگو باشند و امیدواریم با همکاری و تعامل همه جانبه بتوانیم اهداف و برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور را محقق سازیم. شهرستان سربیشه با توجه به وضعیت اقتصادی منطقه مالیات چندانی جهت وصول ندارد. اما فعالان اقتصادی نیز باید بدانند که بایستی به تکالیف و مقررات قانونی عمل شود و تعامل لازم با ادارات امور مالیاتی وجود داشته باشد.. سازمان امور مالیاتی کشور نیز نسبت به استان خراسان جنوبی با توجه به محرومیت اقتصادی منطقه، دیدگاه اقتصادی و تأمین درآمدهای مالیاتی کشور ندارد، بلکه تمام هدف ما در خدمت رسانی به مردم شریف منطقه خصوصاً فعالان محترم اقتصادی و همچنین در شفاف سازی و سر و سامان دادن به مبادلات و فعالیتهای اقتصادی کشور که بخشی از منشأهای آن در این استان وجود دارد، خلاصه می شود.

در پایان آقای امیر پدید به عنوان رئیس جدید اداره امور مالیاتی شهرستان سربیشه معرفی و از زحمات آقای علیرضا رحیمی در دوران ریاست این اداره تجلیل به عمل آمد.مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی به منظور بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی و همچنین معرفی رئیس جدید اداره امور مالیاتی شهرستان نهبندان، با فرماندار شهرستان دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار آقای بیکی فرماندار شهرستان نهبندان ضمن اشاره به خسارت وارده به شهرستان در اثر بلایای طبیعی سال جاری مانند سیل گفت: عمده فعالیت اقتصادی شهرستان نهبندان کشاورزی و دامپروری است که در سالهای اخیر با خشکسالی های پی در پی و همچنین گرمای شدید هوا، با چالشهای بسیار زیادی مواجه شده اند. بنابراین برنامه اصلی شهرستان پیاده سازی و بسترسازی اقتصاد پایدار در منطقه است، زیرا فعالیتهای اقتصادی زودبازده به دلیل عدم زیرساختهای لازم و شرایط جوی نامناسب وجود ندارد.

ایشان ادامه داد: برای ما رضایت و بهره مندی هرچه بیشتر مردم شریف شهرستان از خدمات مناسب مهم است و در این راستا از هیچ کوشش و همراهی فروگذار نخواهیم کرد. در تمامی جلسات نیز به اهمیت و نقش درآمدهای مالیاتی در اداره کشور تبیین است و امیدواریم اداره امور مالیاتی شهرستان نیز با تعامل حداکثری با مردم و پاسخگویی و پیگیری مسائل و مشکلات ایشان، فرهنگ مناسب پرداخت مالیات را توسعه بخشند. دشمنان همواره به دنبال خلأها و مشکلات هستند تا از آنها در جهت منافع خود و ضربه زدن به نظام اسلامی ایران استفاده نمایند، لذا این وظیفه مسئولین و کارکنان ادارات شهرستان است که با تعامل همه جانبه و کمک به یکدیگر در انجام خدمات شایسته به مردم شریف شهرستان، مسائل و مشکلات مردم را خصوصاً در بخشهای اقتصادی، برطرف نمایند.

در ادامه آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان گفت: کشور ما وارد مرحله حساسی شده است و آن حذف درآمدهای نفتی جهت اداره کشور است؛ البته این مسئله مشکلاتی را نیز برای مردم ما بوجود آورده است. متأسفانه عده ای سودجو و فرصت طلب نیز از این چالشها سوء استفاده نموده و با فعالیتهای مخرب اقتصادی خود هم عرصه را بر مردم و معیشت مردم تنگ نموده و هم بستر نفوذ و فشار کشورهای استعماری را در کشور فراهم نموده اند. دشمنان باید بدانند که مردم ما و مسئولین ما تحت لوای رهبر فرزانه انقلاب یک امت واحد و یکپارچه اند و تاکنون با همکاری های همه جانبه جلوی بسیاری از دسیسه ها و سوء استفاده ها مانند فرارهای مالیاتی گرفته شده است. ادارات امور مالیاتی نیز طبق رسالت سازمان امور مالیاتی کشور در کنار فعالیتهای اقتصادی و واحدهای تولیدی قرار دارد و از تمامی بسترها و امکانات جهت حمایت از ایشان و حذف واسطه ها و فعالیتهای دلالی غیرقانونی، استفاده می نماید.

ایشان ادامه داد: در شرایط کنونی روشنگری و ارائه گزارش از موارد مصرف مالیات در بخشهای مختلف برای مردم شریف ما بسیار مهم است و مانند کشورهای توسعه یافته پرداخت مالیات و ارائه خدمات متناسب با آن تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است، لذا امیدواریم مسئولین سایر دستگاههای اجرایی ما را در انجام این وظیفه خطیر یاری رسانند.

در پایان آقای علیرضا رحیمی به عنوان رئیس جدید اداره امور مالیاتی شهرستان نهبندان معرفی و از زحمات آقای علی پوررسا در دوران ریاست این اداره تجلیل به عمل آمد.آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی در جلسه طرح جامع به منظور بررسی وضعیت ثبت نام سامانه فروش صاحبان محترم حِرَف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی، ضمن تشکر از زحمات ایشان در استان خراسان جنوبی با توجه به محرومیتهای خاص استان گفت: نظر به پیگیری بسیاری از صاحبان محترم حِرَف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی به منظور ثبت ‌نام در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش، به استحضار می‌رساند مهلت ثبت‌ نام تا تاریخ 31/05/1398 تمدید شد. لذا کلیه صاحبان حرف و مشاغل یاد شده مکلفند در این مدت باقی مانده برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی www.tax.gov.ir مراجعه و مبادرت به ثبت مشخصات دستگاه کارتخوان خود نموده و در اولین ماه پس از دریافت شناسه مذکور از طریق پیامک تلفنی نسبت به بهره‌برداری از آن اقدام نمایند.

ایشان ادامه داد: در شرایط کنونی درآمدهای مالیاتی از مهم ترین منابع درآمدی دولت به شمار می رود، لذا بایستی حرکت به سمت پذیرش عمومی مشارکت فعالان اقتصادی در فرایندهای خوداظهاری و انجام تکالیف قانونی تسریع یابد. بنابراین بایستی از کلیه پتانسیلها و امکانات موجود خصوصاً رسانه ها استفاده ای هدفمند نمود. تاکنون تحقق بسیاری از اهداف و برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور خصوصاً تکمیل بانکهای اطلاعاتی طرح جامع مالیاتی از محل مشارکت بی نظیر مردم شریف، محقق شده است و امیدواریم با تکیه بر این اعتماد عمومی و همراهی عموم مردم، بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور و استان در بخش فعالیتهای مخرب اقتصادی مانند فرارهای مالیاتی، برطرف گردد.

آقای نباتی درخصوص تجربه موفق کشورهای توسعه یافته در نظام مالیاتی گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، نظارت عمومی به عنوان یک بخش مهم نظارتی به شمار می رود و به نحو ویژه ای مصارف مالیات نظارت می شود تا این اعتماد عمومی به وجود آید که مالیات اخذ شده برای مصارفی دقیق و هدفمند در جهت توسعه و آبادانی و پیاده سازی زیرساختهای عمومی لازم هزینه می شود. در استان خراسان جنوبی نیز این مطالبه گری شروع شده است و فعالان اقتصادی از اداره کل امور مالیاتی استان این انتظار را دارند که به نحوی مصارف هزینه کرد مالیات را شفاف و مشخص نمایند. بنابراین ما از اصحاب رسانه و سایر دستگاههای اجرایی می خواهیم که در تحقق این امر یعنی اعلام مصارف مالیات جهت نهادینه نمودن فرهنگ مالیات و اهمیت و نقش آن خصوصاً در شرایط کنونی جنگ اقتصادی کشورهای استعماری، ما را یاری رسانند. فعالان اقتصادی ما و دستگاههای اجرایی باید بدانند که با ارائه و ثبت هر اطلاعات خرید و فروش، اظهارنامه مالیاتی و ...، کمک قابل توجهی به شفاف سازی سایر فعالیتهای اقتصادی در کل کشور می نمایند  و همکاران ما در سراسر کشور با رصد به موقع اطلاعات تجزیه و تحلیل شده در سامانه های طرح جامع مالیاتی و استفاه مؤثر از آنها، فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی و مخرب را شناسایی و حقوق عمومی مردم و دولت را مطالبه می نمایند. لذا با اطمینان اعلام می کنیم که هر قدمی که فعالان اقتصادی در انجام تکالیف قانونی خود بر می دارند، کشور ما و استان ما به توسعه مناسب بخشهای اقتصادی با تکیه بر منابع پایدار و سالم و از همه مهم تر شفاف، نزدیک تر می شود.

آقای نباتی در پایان یادآور شد: استفاده از صندوقهای فروشگاهی و کارتخوان منوط به حرف پزشکی نبوده و در مراحل آتی سایر فعالان اقتصادی طبق برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور بایستی نسبت به این امر اقدام نمایند. ضمناً سامانه پاسخگویی تلفنی 1526 اداره کل به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به ابهامات و مسائل مؤدیان محترم می باشد.