آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان در جلسه کمیته توسعه و پیشبرد طرح جامع مالیاتی استان به منظور پیگیری اهداف و برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور و برنامه ریزی درخصوص مدت زمان باقی مانده تا پایان سال جاری، ضمن تشکر از حرکتهای خودجوش همکاران جهت برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم و گرامیداشت سردار بزرگ اسلام و ولایت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و یاران باوفای ایشان گفت: علاقه و دلبستگی مردم به شهدا و یاد شهدا، نشان از زنده بودن انقلاب و جبهه اسلام دارد و مطمئناً عنایات و توجهاتی که ولی عصر(عج) به عنوان امام حی و حاضر بر زندگی و جامعه کنونی دارند، از عوامل مهم و اصلی این رشد و شکوفایی تفکر و بیداری مردم در برابر توطئه ها و دسیسه های دشمنان است و به حول قوه الهی و فرمانبری از مقام عظمای ولایت، همه مشکلات را با سربلندی پشت سر خواهیم نهاد. ایام ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) است که به عنوان یک زن مسلمان واقعی در تمامی زمینه ها یک الگوی ناب برای جامعه بشری و رهایی از مسائل و مشکلات است. لذا ما باید تلاش کنیم از این سرمایه های عظیم الهی که خداوند متعال بر ما منت نهاده و در اختیار ما قرار داده است، برای تحول فکری، اخلاقی و عملی خود در همه ابعاد زندگی استفاده نماییم.

ایشان ادامه داد: حرکت و حضور حداکثری همکاران ما در کلیه شهرهای استان جهت تشکیل میزخدمت حضوری در محل نماز عبادی سیاسی جمعه 20 دیماه با عنوان یادبود و گرامیداشت سردار سپهبد شهید سلیمانی اقدام شایسته ای در راستای ارائه خدمات شایسته و صادقانه به مردم شریف استان با تأسی از مجاهدت این شهدای گرانقدر است و امیدواریم بتوانیم روز به روز دامنه این خدمت را در زمینه پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و تکیه بر منابع داخلی جهت تحول و سالم سازی نظام اقتصادی کشور، فراهم نماییم. حضور در این مراسم عمومی فرصت مناسبی جهت ارائه خدمات و اقدامات از سوی ادارات امور مالیاتی است که با مشارکت و همراهی فعالان محترم اقتصادی در تمامی بخشها صورت پذیرفته است. برای مثال بر اساس ماده 109 قانون برنامه ششم توسعه، هر ماه بیست و هفت صدم درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیر ساختهای ورزش بویژه در حوزه معلولین و جانبازان اختصاص می یابد که در استان ما فقط در آذرماه سال جاری بیش از 1120 میلیون ریال در اختیار سازمانهای مربوطه جهت تحقق این امور اختصاص یافته است و امیدواریم روز به روز با توسعه کلیه بخشهای ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، مردم شریف ما تأثیر مالیات در تأمین بخش مهمی از هزینه های جاری و عمرانی کشور و استان ملاحظه نمایند.آقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان در جلسه بررسی عملکرد پرونده های مالیات بر ارزش افزوده، ضمن تسلیت شهادت ناجوانمردانه و مظلومانه سردار بزرگ اسلام و ولایت حاج قاسم سلیمانی و یاران باوفای ایشان و همچنین ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: فراق و از دست دادن این فرشته های زمینی که ناجوانمردانه به دست ایادی دولت تروریست آمریکای جهان خوار آسمانی شدند، بسیار سخت و ناگوار است و ما باید تلاش کنیم با ادامه راه شهدای گرانقدر و مجاهدت شبانه روزی خود در برابر تجاوزهای بیشرمانه دشمنان اسلام و انقلاب و گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب، نقشه های دشمنان را نقش بر آب نماییم.

یکی از پایه های مهم مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده است که با اجرای دقیق و صحیح آن می توان یک جریان درآمدی باثبات تر جهت ارائه خدمات عمومی دستگاههای اجرایی و همچنین بسترهای مناسبی برای سرمایه گذاری و اقتصاد سالم فراهم نمود. لذا در راستای شفاف سازی مبادلات اقتصادی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور با استفاده از سامانه های پردازشگر طرح جامع مالیاتی، ارائه اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده از سوی مؤدیان مالیاتی محترم، می تواند بسیاری از فعالیتهای اقتصادی زیرزمینی را مشخص نموده و از فرارهای مالیاتی جلوگیری به عمل آورد.

در سال گذشته بیش از 45 درصد درآمدهای مالیاتی استان از محل عوارض و مالیات بر ارزش افزوده بوده است که با توجه به سهم درآمدهای مالیاتی به نسبت کل درآمدهای استان، میزان قابل توجهی است و این افتخار برای فعالان اقتصادی و مردم شریف استان وجود دارد که با پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، نقش بسیار زیادی در آبادانی استان و همچنین اجرای بسیاری از طرحها و خدمات ارائه شده داشته و دارند.

15 دیماه سال جاری آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل پاییز 98 بوده است و از تعداد 4726 مؤدی مالیاتی که در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام نموده اند، 2688 مؤدی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود در موعد مقرر اقدام نموده اند. همکاران ما نیز به موجب قانون از این تاریخ نسبت به رسیدگی پرونده های مالیاتی اقدام نموده و در صورت هرگونه کتمان درآمد و یا فعالیت، مطابق قانون مالیات ایشان محاسبه و مطالبه خواهد شد.مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی به منظور گزارش عوارض واریزی به حساب شهرداری ها و همچنین هماهنگی لازم به منظور استفاده مناسب از فضای شهری در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مالیاتی، با شهردار مرکز استان (بیرجند) دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی استان ضمن ارائه گزارش اقدامات و برنامه های اداره کل امور مالیاتی استان در وصول مالیات گفت: در سال جاری لغایت پایان آبانماه از محل عوارض وصول شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده، بیش از 584 میلیارد ریال به حساب شهرداری ها، دهیاری ها، مناطق فاقد دهیاری و مناطق عشایری استان واریز شده که از این مبلغ بیش از 166 میلیارد ریال به حساب شهرداری بیرجند واریز شده است.

آقای نباتی ضمن تشکر از اقدامات و فعالیتهای شهرداری بیرجند در زیباسازی فضای شهری گفت: زیباسازی و بهسازی فضاهای شهری تأثیر مهمی در روحیه نشاط و شادی مردم دارد و اقدام شهرداری ها و دهیاری ها در استفاده بهینه از منابع حاصله در ارائه خدمات مناسب به مردم شریف استان، جای بسی قدردانی دارد.

در ادامه آقای دکتر جاوید شهردار بیرجند گفت: تأمین بخشی از هزینه های شهرداری ها و دهیاری ها از محل درآمدهای مالیاتی تدبیر مناسبی است که می تواند نقش گسترده ای در انجام مناسب خدمات شهری و روستایی ایفا نماید. لذا امیدواریم با تعامل حداکثری بین شهرداری ها و ادارات امور مالیاتی در فرهنگ سازی گسترده مالیاتی و همچنین تحقق درآمدها، روز به روز شاهد رونق و بهبود بیشتر فضاهای عمومی شهری خصوصاً برای نسلهای آتی کشور باشیم.مقام معظم رهبری (مدظله العالی): پیام شهیدان حقیقتاً پیام بشارت است؛ ما باید گوشمان را اصلاح کنیم که این پیام را بشنویم.

بسم رب الشهداء و الصدیقین

سردار سرافراز اسلام و ولایت، حاج قاسم سلیمانی عزیز، در جوار سکینه الهی آرام گرفت. زلالی چشمه گون چشمها و روح بلند سردار، در خاطر ملت ایران ماندگار خواهد بود. شهادت در راه خدا به دست جنایتکاران و حضور بر سفره حضرت حق، گوارای وجودش باد. مردم ایران یکپارچه و یک صدا پشت سر ولی فقیه و رهبر فرزانه انقلاب، ترور این مجاهد نستوه و مجبوب را محکوم می کنند و یاد و خاطره مردانی را که با ایثار، فداکاری، مقاومت و ایستادگی در برابر هرگونه ظلم و ستم برای  عزت و سربلندی و امنیت نه تنها ایران بلکه تمام مظلومان جهان شبانه روز مجاهدت نموده اند، هیچگاه فراموش نکرده و راهشان را ادامه خواهند داد.

اینجانب به نمایندگی از کلیه همکاران در اداره کل امور مالیاتی استان، شهادت شجاعانه و مظلومانه این سردار سرافراز اسلام و یاران باوفای ایشان را خدمت ولی عصر(عج)، مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)، خانواده معظم و معزز ایشان، خانواده محترم ایثارگران و همه مردم شریف و شهید پرور ایران اسلامی تبریک و تسلیت عرض می نمایم و از خداوند متعال توفیق ادامه مسیر نورانی شهیدان جهت نیل و درک حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) را برای همگان خواستارم.

 

مهدی نباتی

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبیآقای مهدی نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی در جلسه بررسی عملکرد 9 ماهه ادارات امور مالیاتی استان گفت: سازمان امور مالیاتی کشور به دنبال بهسازی ساختار معافیتهای مالیاتی و حذف بسیاری از معافیتهای غیرضروری است و با توجه به مطالبه مردم در این خصوص، امیدواریم در سال آینده که تکیه اساسی بودجه بر تأمین بخش مهمی از هزینه های جاری کشور از محل مالیات است، محقق گردد. بنابراین به کلیه مؤدیان مالیاتی حقیقی و مؤدیان مالیاتی حقوقی غیردولتی که تاکنون از فرصت و تسهیلات بخشودگی جرایم قابل بخشش استفاده نکرده اند، پیشنهاد می گردد با توجه به فرصت اندک باقی مانده تا پایان سال جاری، از این تسهیلات استفاده نمایند. شایان ذکر است این مؤدیان محترم در صورت مراجعه تا پایان دی ماه می توانند 94 درصد در بخش تولیدی و 88 درصد در بخش غیر تولیدی، تا پایان بهمن ماه 92 درصد در بخش تولیدی و 84 درصد در بخش غیر تولیدی، و 28 اسفندماه سال جاری 90 درصد در بخش تولیدی و 80 درصد در بخش غیرتولیدی از بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش استفاده نمایند.

با پیگیری های مجدانه رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور، روز به روز بر ریزداده‎های مربوط به فعالیت اقتصادی و همچنین اطلاعات هویتی افراد مربوطه افزوده می شود و ما به عنوان سربازان جبهه اقتصادی کشور بایستی خروجی این امر یعنی تعیین و وصول مالیات عادلانه و حقه را در اسرع وقت محقق کنیم. این نکته مهم را نیز بایستی یادآور شد که شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی به موازات تکمیل سامانه های یکپارچه مالیاتی و نظام مالیاتی هوشمند با سرعت به پیش می رود و همکاری و همراهی مردم شریف استان با ادارات امور مالیاتی خصوصاً فعالان اقتصادی که به صورت شفاف و سالم کار می کنند، حاکی از این امر است. همچنین بایستی تلاشهای دستگاههای قضایی و نظامی و انتظامی را قدر دانست که در این شرایط سخت که دشمنان با تحریمهای حداکثری و ایجاد فضای اقتصادی ناسالم قصد به زانو در آوردن ملت شریف و همیشه در صحنه ایران را دارند، در تمامی جبهه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دستگاههای اجرایی را جهت پیشبرد اهداف و برنامه های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کمک می کنند تا انشاء ا... بتوانیم به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در استفاده مؤثر و هدفمند از ظرفیتها جهت استحکام بخشی و ساخت درونی و در نهایت مأیوس نمودن دشمن در تمامی عرصه ها، جامعه عمل بپوشانیم.